SENZACE: OHROŽENÝ HNĚDÁSEK JE V ČECHÁCH

Klára Mrázová, 7. ledna 2022

 

Jaký je nejlepší dárek pro zoologa? Když nečekaně objeví kriticky ohroženého živočicha. Přesně to se stalo Zuzaně Blažkové, v Českém lese na Domažlicku totiž narazila na hnědáska podunajského. Podle genetiky jde o první potvrzený nález tohoto druhu motýla na území Čech.

Původně šlo o obyčejnou letní exkurzi, kdy se skupina nadšenců vydala pozorovat motýly do chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český les. Na procházce z Černé Řeky do Jindřichovy Hory si vedoucí skupiny všimla neobvyklých hnědásků.

Nedalo mi to, protože měli netypické znaky. Vyfotila jsem je a snímky poslala kolegům,“ uvedla Blažková, jež pracuje v Agentuře pro ochranu přírody a krajiny ČR.

Dosud se předpokládalo, že tento druh je pouze v lesostepích jižní Moravy, na českém území nikoliv.“

Zuzana Blažková

Už v té chvíli se domnívala, že se jedná o kriticky ohrožený druh hnědáska podunajského. Ten se však na českém území dosud nevyskytoval, a tak byli někteří odborníci vůči jejímu objevu podezřívaví. „Vzniklo docela drama, protože se našli i nevěřící Tomášové,“ doplnila zooložka.

Proto se na místo vrátila a chytla dva exempláře, které poslala Zdeňku Faltýnkovi na Entomologický ústav Akademie věd. Nedávný výsledek genetické analýzy jí dal za pravdu. „Dosud se předpokládalo, že tento druh je pouze v lesostepích jižní Moravy, na českém území nikoliv. Nejenom pro mě je to senzace,“ zhodnotila Blažková.

Pramen: Právo

x x x

Proč Hlas Moravy přetiskl podstatnou část tohoto článku z Práva? Jestli je pro zoologa senzace najít v přírodě druh živočicha, o kterém se soudilo, že v těchto místech už vyhynul, je pro nás – moravské patrioty – zase radost zjistit, že alespoň někteří zoologové – po vzoru samotné přírody a se skutečnou znalostí zeměpisu rozlišují mezi územím moravským a českým. A že „zmatení jazyků“ podobně jako v Babylóně, u nás umě využívané pražským centristickým mocenským centrem k potlačování jakékoli zmínky o Moravě a čemkoli moravském, nelze z logiky věci samé používat a tím i zneužívat vždy a všude…

Že to vůbec zneužívat lze, má dvě hlavní příčiny. Jednou z nich je úmyslně špatně zvolený název našeho státu, který nezohledňuje jeho charakter – tedy že je tvořen především dvěma velkými zemskými celky, Čechami a Moravou.

Druhá příčina je starší. Jde o etnocidu, tedy odnárodňování Moravanů, které začalo probíhat už od poloviny 19. století a probíhá dosud. Je téměř zázrak, že se část Moravanů tomuto dlouhodobému mocenskému tlaku stále zarputile brání…! Tlaku, který chce všem obyvatelům Moravy vnutit přesvědčení, že nejsou Moravany, ale Čechy!

A to – spolu s dalším – jako je například znovuzrození Slovenska, nebo obnovení skotského parlamentu po 300 letech, dává i Moravě a nám, jejím dětem, velkou naději do budoucna!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *