NÁKLADNÍ TATROVKY NA VODÍK?

Bohumila Jandourková, 30. října 2021

Nejstarší automobilka nejen na Moravě, ale možná na světě, kopřivnická Tatra, nastupuje na vývoj nákladních automobilů na jiný pohon, než jsou dnes nejpoužívanější spalovací motory. A co znamená to, že je „možná“ nejstarší na světě? Tak je nejstarší, nebo není? To už dnes nelze zjistit. Na označení „nejstarší“ aspirují ještě další dvě automobilky. Ale jak dnes určit, od kdy se tehdejší dílny vyrábějící první automobily už dají považovat za automobilky? Výroba v Kopřivnici započala už skutečně dávno a to výrobou kočárů a k automobilům přecházela postupně.

Na vývoji nových typů nákladních automobilů, které by měly spatřit světlo světa už v blízké budoucnosti, spolupracuje s Tatrovkou několik vědeckých pracovišť. Nejpokročilejší ve vývoji je nákladní auto s pohonem na vodíkové palivové články. První taková auta by měla být vyrobena už v roce 2023. Není to ovšem jednoduché. Problémem je prašnost. A Tatrovky tradičně pracují v nejrůznějších prostředích a terénech. Musí nastoupit filtrace vzduchu.

Tatrovky jsou především terénní nákladní vozy, už to samo odsouvá možnosti použití elektrického motoru do pozadí. Byl by problém s dobíjením. Některé konkurenční firmy, vyrábějící především silniční nákladní auta, však taková auta vyvíjejí a už i vyrábějí.

Kromě pohonu na vodíkové palivové články se na druhém místě v Tatře začalo i s vývojem pohonu motoru přímo na vodík.

Tatrovky se ovšem uplatňují i v obranném průmyslu, kde vodík není možnou volbou. Proto Tatra zároveň pracuje na vývoji hybridního pohonu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *