31. SNĚM MORAVSKÉHO  KULATÉHO  STOLU

Milan Trnka, 4. června 2021
      V sobotu 26. června 2021 se uskutečnil v dopoledních hodinách 31. Sněm Moravského kulatého stolu. Předchozí 30. Sněm se konal v Žebětíně dne 7. prosince 2019. Během osmnácti měsíců se Rada Moravského kulatého stolu pokoušela uspořádat Sněm celkem třikrát (na jaře 2020, na podzim 2020 a na jaře 2021). Všechny předem avizované termíny musely být odvolány. Šíření nákazy s různými mutacemi coronavirového onemocnění vyústilo v rozhodnutí vládních orgánů České republiky, která lze hodnotit jako zdravotně – politická. A tato rozhodnutí konání jednání delegátů Sněmu MKS neumožňovala.
      31 Sněm MKS byl svolán do malé zasedací místnosti v Moravském zemském muzeu v Brně. Tato místnost by vzala argumenty všem vtipálkům, kteří na adresu Moravského kulatého stolu v minulosti prohlašovali, že se delegáti stejně setkávají u stolu hranatého, ne kulatého. Většinu prostoru místnosti totiž opravdu zabírá rozměrný kulatý stůl s přibližně dvaceti místy. Ale uštěpačná poznámka kritiků existence a činnosti MKS má něco do sebe: někdy by opravdu bylo potřeba vyřešit názorové neshody členských organizací MKS raději prostředky hranatými než prostředky zakulacovanými.
     31. Sněmu se zúčastnili delegáti sedmi řádných členů z jedenácti a delegát jedné z hostujících organizací ze čtyř (dvě organizace se řádně omluvili). Tedy žádná sláva. Ale taková je skutečnost – období zdravotnické krize omezilo v mnohých spolcích činnost na nezbytné minimum a návrh programu 31. Sněmu při tom vybízel k prezentování současné činnosti a plánů do budoucna. Co tedy na Sněmu předložit?
     Mezi účastníky byli také dva zástupci organizace „Moravská koncepční skupina“, kteří přijeli představit činnost této organizace a účastnili se i následné třetí Konference „MORAVA 1918“, která navazovala na zasedání MKS v odpoledních hodinách.
     Zasedání 31. Sněmu MKS bylo plánováno na dobu dvou a půl až tří hodin. Hlavním bodem měla být volba nového předsedy a místopředsedy Sněmu a členů Rady MKS. Právě na návrh Rady byl tento bod z programu vypuštěn – důvody byly dva: jednak nebyl navržen dostatečný počet kandidátů na uvedené posty, jednak  účast neodpovídala důstojným volbám. Uvedené volby se tedy uskuteční na 32. Sněmu MKS, který by měl proběhnout na podzim letošního roku, pokud to opatření vlády ČR ve zdravotní situaci umožní. I přes vypuštění uvedeného bodu programu trvalo zasedání Sněmu MKS právě tři hodiny.
     Nejdůležitějším bodem jednání Sněmu tedy bylo představení záměrů spolků a politických uskupení do dalšího období. Plány do budoucna představili postupně zástupci spolků Království Králického Sněžníku (zprostředkovaně také Moravanů ze Šumperska), Moravský národní kongres, Moravská krajina, Královský řád moravských rytířů, Sdružení monarchistů Brno, politické strany Moravané, Moravské národní obce a iniciativy M 1918, slovo dostali i hosté z Moravské koncepční skupiny.
     Pro nejbližší týdny čekají Radu Moravského kulatého stolu nelehké dva úkoly: především prověřit, zda spolky, které bez omluvy na 31. Sněm nevyslaly svého zástupce hodlají pokračovat ve spolkové činnosti a tedy v účasti u Kulatého stolu a zajistit všechny náležitosti dle Organizačního řádu MKS pro spolky – nové zájemce o spolupráci s MKS – tak, aby na podzimním 32. Sněmu MKS mohly představit svou činnost a ucházet se o přijetí za řádné členy nebo alespoň hosty Moravského kulatého stolu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *