VERNISÁŽ OBRAZŮ ZITY HUDZINSCHI 19. 6. 2021

Milan Trnka, 1. července 2021

Po osmnácti měsících nuceného omezení veřejné činnosti spolkových aktivit se při přechodném částečném uvolnění politicko – zdravotních opatření na Moravě a v Čechách daří uskutečňovat některé odložené nebo i nově organizované akce v činnosti občanských iniciativ.

Sdružení monarchistů Brno, z.s. svolalo na sobotu 19. června 2021 do Veselí nad Moravou společné zasedání své Řídící rady a Výkonného výboru. Čas i místo zasedání bylo zvoleno záměrně v souvislosti vernisáže obrazů výtvarnice Zity Hudzinschi (čti Hudčinski). Rodinní příslušníci umělkyně jsou příznivci a někteří také aktivními členy spolku Sdružení monarchistů Brno.

Paní Zita Hudzinschi je moravská malířka, narozená na Moravě v roce 1956, ač by její jméno po manželovi rumunské národnosti mohlo mýlit. Je absolventka Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti (1976). Článek o vernisáži je kromě informace o vernisáži a tvorbě malířky samé i informací ze současného života členů organizací u Moravského kulatého stolu, kteří se vernisáže zúčastnili. Byli to lidé ze Sdružení monarchistů Brno, Moravského národního kongresu, iniciativy Morava 1918 a přátelé z Koruny české. Samozřejmě kromě dalších hostů.

Malířka používá ve své malířské tvorbě techniky akrylových a olejových barev na překližce nebo plátně. V kresbách potom tužky, křídy, pastely a jiné. Náměty jsou různorodé: krajiny reálné i snové, zátiší a portréty.

Seznámení se s tvorbou umělkyně nebylo jediným zážitkem vernisáže. Výstava obrazů byla totiž umístěna do ovocného sadu, obrazy instalovány na stojanech pod korunami švestek s možností posezení v jejich stínu. To bylo při bezmračné modré obloze ve třicetistupňovém vedru vítanou příležitostí k soustředění a zároveň odpočinutí mimo jiné také u sklenky našeho výborného moravského vína. A aby zážitek byl úplný s využitím všech smyslů, vyhrávaly a zpívaly skupiny hudců s občasnými přestávkami známé i méně známé moravské písničky.

Hosté přicházeli, pohovořili s autorkou vystavovaných děl, poseděli, zazpívali si, popovídali s ostatními a zase odcházeli. Střídali je další návštěvníci a to od čtrnácté hodiny až do setmění. Několik připojených fotografií dokumentuje příjemně prožité zážitky. Organizátorům děkujeme a paní malířce přejeme ještě hodně tvůrčích úspěchů.

Spolek Sdružení monarchistů Brno zahájil účastí svých členů na vernisáži ve Veselí nad Moravou obnovení řady tradičních projektů (například tzv. Tématické středy s odbornými přednáškami pro veřejnost) a také nedávno připravených projektů své činnosti (jako jsou například historicko – vlastivědná putování po polozapomenutých koutech Moravy). Nezbývá, než doufat, že se alespoň část z nich podaří vzhledem k nevyzpytatelné zdravotní situaci ve světě v letošním podzimním období uskutečnit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *