ČESKÝ ŠOVINISMUS – VÝROBCE LOGICKÝCH NESMYSLŮ

Bohumila Jandourková, 18. března 2020

 

Máme v ústavě zakotven občanský princip. Ale nacionalistické „čecháčkování“, tak silně zaznívající za 1. republiky neslábne, ale sílí. Už sice stát „nebojuje“ s hrozbou rozpadu mladého státu jako tehdy. Ale chtěl by konečně vykořenit moravanství. Dnes jde o udržení moci nad Moravou, moci, která „Praze“ po právu nenáleží. O osamostatnění Moravy mluví jen „Praha“. Chce postavit Čechy z Čech proti Moravě a obyvatele Moravy proti vlastním zájmům. Na Moravě o nějaké osamostatnění Moravy nikdy nešlo. Lidé nic takového nechtějí. Vždy šlo jen o demokratický návrat samosprávy a to podle práva v takové míře, jakou si Morava do společného státu v roce 1918 ze soustátí Rakouska-Uherska, jako korunní země – tedy jeden ze států tohoto soustátí – přinesla.

Vyhlásit „boj“ moravskému vlastenectví „Praha“ otevřeně nemůže. A tak se to dělá názvy. Občanský princip byste v té záplavě co vše je „české“ (a nic moravské) už nenašli ani drobnohledem. Je to podprahové působení na lidskou mysl. Jedna z nejzákeřnějších metod účelové propagandy.

I dnes, kdy se všichni rozumní lidé u nás obávají nákazy koronavirem, se dočteme či slyšíme kolik Čechů se zase nakazilo, kolik je v karanténě, jak je to s úmrtností Čechů atd. Proč se nemluví o občanech České republiky? Jsou snad občané České republiky – až na samotné Čechy – snad imunní?

Před pár lety jsem se obrátila na ředitele Českého rozhlasu se stížností na to, jak často se ve vysílání objevuje slovo Čechy pro označení celé republiky. Ti lidé vystupující v rozhlase nejsou tak hloupí, aby nevěděli, že je to nesmysl. Zvlášť když se obecně ví, že lidé z Moravy a ze Slezska už desetiletí a desetiletí píší stížnosti na takové jednání, kdy si mnozí povýšenecky a s gustem opakovaně dovolují přehlížet téměř polovinu republiky a 4 a ½ milionu obyvatel, kteří na územích mimo Čechy žíjí. To je čistý a nefalšovaný český šovinismus! Napsala jsem mu tehdy, že by měl moderátor hosta v takovém případě opravit! Pan ředitel mně odpověděl, že to nejde. Ale my přece víme, že to jde! Jak rychle jedná moderátor, když se host zmíní o něčem, kdy by se mohlo jednat o nepovolenou reklamu! Ale jistě, chápu, že to není vždy taktní a šikovné, zvlášť když host mluví spontánně a rychle, jej ve vysílání přerušit. Ale takových není mnoho. Většinou mluví lidé pomalu a někdy se i odmlčí a není problém se jich zeptat, zda měli na mysli skutečně jen Čechy, nebo celou republiku.

Dnes ovšem tento logický nesmysl už neslyšíte ve vysílání médií jen od tam pozvaných hostů. Stále častěji ho používají i moderátoři a redaktoři sami! Nebudeme daleko od pravdy, že náš stát to nejen toleruje, a potichu i podporuje!

Původně jsem se rozepsala o všech těch nesmyslech a alogismech, ale nakonec jsem to vymazala. Vždyť vy to všichni znáte!

Dnes není vhodná doba na demonstrace. Ale epidemie jednou odezní. Nebude to brzy, ale stane se to. Asi nebude od věci si poté opět „zajet“ do Prahy s našimi vlajkami a transparenty před budovy vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu. Když se nám nedaří dosáhnout spravedlnosti způsobem, jakým se o to snažíme, musíme opět sáhnout i k dalším !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *