MORAVA OFICIÁLNĚ EXISTUJE !

Bohumila Jandourková, 20. května 2019

 

Často jsme ve svých článcích a příspěvcích psali, že Morava oficiálně neexistuje, že ji zrušili komunisti v době diktatury, když po svém puči v roce 1948 přišli k moci. Ale není to pravda. My, moravští patrioti, jsme ve velké většině řadoví občané, laici. A mýlili jsme se. To, co komunisti zrušili, byla správa země jejími obyvateli a všechny instituce, které Moravu reprezentovaly a zastupovaly.

Ale země, ze kterých se naše republika skládá, tedy Čechy, Morava a Slezsko oficiálně existují! Právě Preambule Ústavy ČR je toho důkazem a jejich legislativním zakotvením. To, že v současné právní úpravě nemají tyto země vlastní správní orgány, je věc druhá, nicméně to lze změnit.

A to není všechno. Z povahy recepčního zákona 1918, nebo 1992 při rozdělení federace, mnohé zákony o Moravě, které existovaly dříve a které od té doby nikdo nezrušil, stále platí. Například zemské symboly či hranice zemí.

Nositeli historické země jsou její obyvatelé, legislativně pak dlouhá tradice zemského (státního) práva a vědomí společných kulturně-historických hodnot. Morava je velké dědictví předků.

Nezapomínejme, že Republika Československá, při svém překotném zrodu nezrušila ani institut zemí Koruny české. To je docela přehlížený státoprávní oříšek. To je další důležitý podklad, také dokládající oficiální existenci země Moravy …!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *