HISTORICKÁ HRANICE A DEMOKRACIE

Bohumila Jandourková, 3. srpna 2016

 

Historická hranici mezi Moravou a Čechami vadila diktaturám. Napřed té hitlerovské, která Čechy a Moravu napřed „okousala“ a poté je spolkla celé, hranice sice zůstala, ale už v „v cizím státě“. Stala se tak formální, protože kde platí práva Moravy už nevyznačovala. Komunistické diktatuře vadila zemská hranice jako taková a tak ji „museli“ rozbít. Vadila a vadí i současným polistopadovým mocným. Museli ji za každou cenu, přes všechny demokratické oprávněné požadavky Moravy (a našeho Slezska) neuznat, pošlapat, zničit v tom smyslu, že ji nerespektovali, a dodnes ve státoprávním členění státu nerespektují .

Máme si proto myslet, že dnes nemáme demokracii, ale diktaturu? Mnozí si to myslí. Neobnovení zemského zřízení přes všechny požadavky občanů, by tomu nasvědčovalo.

Občas někde zaslechnu, nebo si přečtu něčí názor, že nám vládnou političtí a ekonomičtí oligarchové. Jak by to bylo možné, když máme svobodné volby ?

A jsou skutečně svobodné ? Volební kampaně jsou ovládané penězi a už dávno nejde o soutěž programů a myšlenek, ale o politickou reklamu. Tento způsob ničí demokracii v mnoha státech a postupně ji nahrazuje oligarchií, i když se k tomu žádný stát oficiálně nepřizná a nehlásí. Strany vzniklé odspodu, z občanů, nemají na volby peníze a jen velmi těžko se prosazují na nižších úrovních, na té nejvyšší, kde by byly takové strany nejvíce potřeba, je to skoro nemožné. Nyní je dokonce nachystaná novela zákona o politických stranách, která má platit už od ledna 2017, která to ještě více těmto stranám ztíží a má jeden skrývaný, ale nad slunce jasnější účel – zabetonovat současné vládní strany u moci. Na dlouho. Nejlépe napořád.

Ale měli jsme přece jedny svobodné volby, do kterých peníze nemluvily. Po Listopadu – ty první. V nich také výrazně bodovalo moravskoslezské hnutí. Bodovalo právě proto, že tyto první volby byly skutečně svobodné …

Jsou věci, které se musejí změnit, má-li se zachovat svět jako dobré místo k životu. A začít s tím musíme nejdřív u nás doma !

Třeba právě na Moravě a v našem Slezsku !

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *