PROHLÁŠENÍ MORAVSKÉHO NÁRODNÍHO KONGRESU K OSLAVÁM 100. VÝROČÍ VZNIKU ČESKOSLOVENSKA

28. října uplyne 100 let od právně problematického vzniku Republiky Československé.

Samospráva korunních zemí, jejich hospodářská vyspělost a na svou dobu značný rozsah demokracie v Rakouském císařství nezavdával důvod k jeho rozbití. Ani sami „mužové října 1918“ zpočátku neuvažovali o vzniku samostatného státu; o republice už vůbec ne. Dovedli však využít chaosu první světové války.

Vznik Republiky Československé podstatně urychlil čechizaci Moravy, započatou v době tzv. národního obrození vzepětím českého a německého nacionalismu v počátcích 19. století.

Za uplynulých sto let od vyhlášení RČS se Moravě a jejím obyvatelům dostalo jisté odměřené dávky samosprávy jen po dobu něco málo přes deset let v řízené demokracii „první republiky“. Soustavné znásilňování moravské historie, tradic a samosprávy pokračuje i za současné České republiky.

Z pohledu těchto skutečností se Moravanům jeví rozsah a způsob oslavování vzniku státního útvaru, který po dobu své 75 let trvající existence prošel několik územními změnami, častými úpravami názvu, dvojí okupací, protektorátním a totalitním zřízením a nakonec demontáží v roce 1992, jako nepřiměřený.

V Brně, 22. října 2018

2 Responses to PROHLÁŠENÍ MORAVSKÉHO NÁRODNÍHO KONGRESU K OSLAVÁM 100. VÝROČÍ VZNIKU ČESKOSLOVENSKA

  1. Mojmír Kovář napsal:

    Také Moravané a Slezané chtějí nové „Česko“ – toho protiústavního produktu česko-německého nacionalismu a despotického bolševického právního systému podle „Ústavy 9.května“ – jak je uvedeno zde, v Prohlášení MORAVSKÉHO NÁRODNÍHO KONGRESU z 22.října 2018 – http://hlasmoravy.eu/2018/10/26/prohlaseni-moravskeho-narodniho-kongresu-oslavam-100-vyroci-vzniku-ceskoslovenska/#more-1025 .. MK,mluvčí MNK pro Slovensko

  2. Petr Šedivý napsal:

    Za zdělení svého názoru musíme Moravanům jen poděkovat!
    Proklamace o rovnoprávnosti nemají žádnou cenu?! Spravedlivé soužití musí mít konkrétní praktické znaky. Uvedený dokument vnímám jako projev důvěry. Co víc si můžeme přát?!Jít do houfu musí být dobrovolné a se zájmem?! Věřím ve vzájemnou dobrou vůli!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *