SLYŠELA JSEM NĚCO PODIVNÉHO, CO MĚ DONUTILO PŘEMÝŠLET O NÁS A NAŠÍ BUDOUCNOSTI …

Bohumila Jandourková, 19. září 2017

 

Britský ekonom se vyjádřil, že Československo bylo „impérium“. Neměl na mysli velikost státu, nebo snad že bychom měli kolonie. Nejednalo se o blázna.

Tak jsem si promítla svůj vlastní život za minulého režimu. Svá zaměstnání. Jsem jen středoškolačka, v KSČ jsem nikdy nebyla a žádný „post“ ani vysoký plat jsem nikdy neměla.

Ale většina institucí, či přímo některých oddělení, kde jsem pracovala, měly obdivuhodné výsledky. Většinou se jednalo o výzkumné ústavy a ve dvou případech o kulturu.

Promítla jsem si i naše tehdejší továrny, co všechno vyráběly. V jaké kvalitě. Co všechno vyvážely. Čeho byly schopny například při výstavbě celých obrovských technologických celků v mnoha státech světa. Geologický průzkum v mnoha státech světa. V jednom případě prý Československo postavilo v cizině celé městečko a nemám na mysli Baťu, ale Československo za minulého režimu. Jistě to bylo i tím, že jsme měli na čem historicky stavět. Na našem hospodářském rozvoji za Rakouska-Uherska a za I. republiky – samozřejmě.

UVĚDOMILA JSEM SI, CO MĚL TEN BRITSKÝ EKONOM NA MYSLI, KDYŽ ŘEKL, ŽE JSME BYLI „IMPÉRIUM“.

Svoboda byla omezena. To je pravda. V 50. letech se děly hrozné věci. To je také pravda. A našlo by se toho víc. Však to nakonec slyšíme v našich sdělovacích prostředcích. O tom nelze diskutovat.

Ale o čem diskutovat lze, je potřeba využít současné svobody k obnovení a nového vybudování prosperujícího hospodářství. Žádné revoluce. Žádné změny systému. Jen dobré využití toho, co nám systém umožňuje. Kombinace všech možných prvků, které by v tom či jiném případě byly optimální. Vždyť byly a jsou země „na západě“, které to dokázaly a připravily tak vlastním občanům slušný a poklidný život po mnoho let.

JEN K TOMU MUSÍME VĚDOMĚ SMĚŘOVAT BEZ OHLEDU NA MĚNÍCÍ SE POLITICKÉ SÍLY. Nadané lidi stále máme. Jen jejich potenciál nedokážeme využít. K jejich i naší škodě. Nelze se vracet. Technologické výzvy jsou dnes jiné, než byly před pár desetiletími. Toho jsme si všichni vědomi. Přizpůsobit tomu naše školství. Musíme k věci přistoupit bez předsudků. Přestat nálepkováním lidi, co chtějí mluvit pravdu, necenzurovat! Naopak otevřít možnost promluvit v médiích všem odborníkům, ze všech názorových proudů. Vědomě a cíleně čelit vzniku nesmiřitelných názorových skupin a hledat shodu.  

Bez hledání a nacházení pravdy, formou slušné diskuze, nemůžeme najít optimální řešení NIČEHO !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *